Jakimi mówcami są krakowscy uczniowie? Odpowiedź na to pytanie przyniósł finał tegorocznej edycji „Szkoły debaty”, jaki odbył się 17 marca 2014 r. w sali obrad Miasta Krakowa. Wydarzenie jest organizowane przez III Społeczne Liceum Ogólnokształcące im. J. Słowackiego STO w Krakowie i Krakowskie Stowarzyszenie Mówców.
Uczniowie krakowskich liceów zmierzyli się w debatach oksfordzkich już po raz 11. Ich zadaniem była obrona lub krytyka tez przedstawionych przez organizatorów. W debacie o III miejsce: „Facebook sprawia, że jesteśmy nieszczęśliwi" zmierzyły się V i XI LO, a w finale rywalizowały VI i II LO, argumentując za i przeciw tezie: „Honor to współcześnie niepotrzebna wartość". Debatę wygrał głosami publiczności i ekspertów zespół VI LO.
Mec. Jolanta Budzowska była jednym z trojga ekspertów oceniających wystąpienia finalistów.
– Celem debat oksfordzkich jest nie tylko zwycięstwo w walce na argumenty. Debaty mają przede wszystkim uczyć młodzież twórczego myślenia, odwagi, odpowiedzialności za słowo i przełamywania nieśmiałości związanej z występowaniem publicznym – mówi Anna Wolska, w tym roku zajmująca się organizacją debat z ramienia III SLO im. J. Słowackiego STO w Krakowie. – Staramy się w ten sposób kształcić i integrować liderów społeczeństwa obywatelskiego. Dla uczniów taka debata to intelektualne wyzwanie, dzięki któremu w przyszłości będą skuteczniej bronić swoich racji – dodaje.
Debaty oksfordzkie to formuła dyskusji zaczerpnięta z brytyjskiego parlamentu. Oponenci polityczni siedzą tam naprzeciw siebie, co stymuluje dyskusję i pozwala na dynamiczną wymianę argumentów.
Honorowy Patronat nad XI edycją „Szkoły Debaty” objęli: Kard. Stanisław Dziwisz, Metropolita Krakowski; Bogusław Sonik, Poseł do Parlamentu Europejskiego; Jarosław Gowin, Poseł na Sejm RP; Marek Sowa, Marszałek Województwa Małopolskiego, Jacek Majchrowski, Prezydent Miasta Krakowa; Bogusław Kośmider, Przewodniczący Rady Miasta Krakowa; Wojciech Nowak, Rektor UJ.