Czy będzie można narzucić obowiązek wykazania się szczepieniem, aby pasażer mógł np. kupić bilet lotniczy? Zdaniem mec. Jolanty Budzowskiej – Nie ma prawnego obowiązku szczepienia przeciwko Covid-19, nie można zatem dyskryminować tych, którzy się temu szczepieniu nie poddadzą.
Błędy w dystrybucji szczepionek się zdarzają, a tymczasem brak jest opracowanych przez rząd procedur logistycznych, pozwalających prześledzić, czy zalecenia producenta zostały spełnione na każdym etapie. Więcej o problemach ze szczepieniami na covid przeczytasz w artykule red. Jolanty Ojczyk.
W przypadku powikłań poszczepiennych należy w pierwszej kolejności udać się do lekarza i przekazać mu wyczerpujące informacje na temat objawów, ich nasilenia, czasu wystąpienia itd.
Z przyjemnością informujemy o publikacji artykułu naukowego współautorstwa asssociate z naszej kancelarii, Gabrieli Lenarczyk, w najnowszym wydaniu kwartalnika Zeszyty Naukowe Uniwersytetu Jagiellońskiego, Prace z Prawa Własności Intelektualnej (ZNUJ PPWI).
Olkuski portal pokusił się o listę wyroków, w których zapadły najwyższe odszkodowania za błąd medyczny. Nie jest dla nas zaskoczeniem, że na wykazie jest kilka „naszych” spraw.
Tzw. klauzula dobrego samarytanina była potrzebna, ale jest dziurawym parasolem ochronnym. W praktyce jej realizacja będzie trudna do zastosowania - powiedziała PAP mec. Jolanta Budzowska, specjalista ds. prawa medycznego.
Medycy obawiają się, że przepis wyłączający ich odpowiedzialność nie chroni ich przed zarzutami w razie niezawinionych błędów. Prawnicy podzielają ich obawy.
W najbliższych dniach koncerny Pfizer i BioNTech przedstawią dane dotyczące bezpieczeństwa szczepionki przeciwko Covid-19. Amerykańska firma Moderna już deklaruje 95% skuteczności dla opracowanego składu. Z kolei ponad 50% Polaków nie zdecydowałoby się na szczepienie. Czy wobec tego stanie się ono obowiązkiem?
Wykonanie testu na obecność koronawirusa w organizmie to jeden ze środków zapobiegających rozprzestrzenianiu się epidemii. Wydawać by się mogło, że o tym, jak ważne są to działania, nie trzeba nikogo przekonywać. Okazuje się, że nie jest to oczywiste… Do Okręgowej Izby Lekarskiej spływa coraz więcej zgłoszeń od lekarzy informujących o pacjentach, który nie chcą poddać się testowi. Niekiedy sięgają po groźby. Do sprawy, na łamach Rzeczpospolitej, odniosła się mec. Jolanta Budzowska.
Mec. Jolanta Budzowska w obszernym wywiadzie udzielonym red. Karolinie Kowalskiej z Rzeczpospolitej objaśnia, czy i kto może odnieść korzyść z tzw. Klauzuli dobrego Samarytanina – przepisu, który ma chronić lekarzy przed odpowiedzialnością za błąd lekarski popełniony podczas diagnozy lub leczenia pacjenta chorego na Covid-19.