30 stycznia 2015 r. w krakowskim Kinie Pod Baranami odbyła się premiera „Ziarna prawdy”, thrillera zrealizowanego na podstawie bestselerowej powieści Zygmunta Miłoszewskiego. Długo wyczekiwany pokaz specjalny zorganizowany przez Fundację Prokuratorów i Pracowników Prokuratury im. Ireny Babińskiej był wydarzeniem wyjątkowym. Na specjalne zaproszenie Fundacji w pokazie uczestniczył reżyser filmu Borys Lankosz, który osobiście zaanonsował premierową projekcję.
Na seansie nie zabrakło również innych znakomitości świata kultury, również będących gośćmi Fundacji, aktorki Iwony Bielskiej, grającej w filmie szefową prokuratury, piosenkarki Anny Treter, pisarek: Gai Grzegorzewskiej i Marty Mizuro, reżysera teatralnego Mikołaja Grabowskiego, rysownika „Rzeczpospolitej”, a zawodowo sędziego karnego Arkadiusza Krupy, czy muzyka jazzowego Tomasza Hernika. Obecny był także Honorowy Patron imprezy, Prokurator Apelacyjny w Krakowie Artur Wrona, a całość otworzył prezes Fundacji prokurator Andrzej Siemieniuk.
Po seansie w Piwnicy Pod Baranami odbyło się spotkanie z twórcami filmu. Obok Borysa Lankosza gościem specjalnym był jeden z najlepszych polskich aktorów Jerzy Trela, również odtwórca jednej z głównych ról, a także Iwona Bielska. Klasyczne spotkanie autorskie, moderowane przez Martę Mizuro, przerodziło się w bardzo sympatyczną dyskusję z udziałem publiczności. W anegdotach konfrontowano artystyczną wizję prokuratora z realiami wykonywania tego zawodu. Obie strony mogły wzajemnie spojrzeć na siebie z bliższej perspektywy. Wzruszającym momentem było nadanie Borysowi Lankoszowi honorowego tytułu „Przyjaciela Fundacji” i wręczenie mu w imieniu Rady i Zarządu Fundacji pamiątkowego dyplomu. Spotkanie urozmaicił też quiz wiedzy z nagrodami.
Impreza stała się pretekstem do kończącej wieczór aukcji charytatywnej na rzecz dwojga podopiecznych Fundacji, którą wstępem muzycznym uświetnił Tomasz Hernik. Brawurowo ale z wielką gracją licytację poprowadzili: aktorka telewizyjna i filmowa oraz mecenas w jednym: Joanna Jabłczyńska oraz Przewodniczący Prezydium Rady Głównej Związku Zawodowego Prokuratorów i Pracowników Prokuratury RP prokurator Jacek Skała. Wśród przedmiotów licytacji były m.in. rysunki satyryczne Arkadiusza Krupy i Andrzeja Mleczki, książki z autografami Zygmunta Miłoszewskiego i Gai Grzegorzewskiej czy DVD z serialem „07 zgłoś się” oczywiście z podpisem Bronisława Cieślaka. Licytowano także klubową koszulkę piłkarską reprezentanta Polski Łukasza Piszczka. Clue licytacji okazał się przedmiot podarowany przez producenta filmu Studio Rewers będący oryginalnym rekwizytem filmowym – chalef, narządzie jednej z filmowych zbrodni, opieczętowany jako dowód rzeczowy i sygnowany przez Jerzego Trelę i Borysa Lankosza. „Królem polowania” okazał się jeden z prokuratorów. Jednak największym sukcesem aukcyjnym okazał się udział w przyszłej produkcji filmowej Borysa Lankosza zaproponowany przez samego reżysera. O tę możliwość rywalizowały dwie panie: Agata Rewerska i Jolanta Budzowska. W efekcie kompromisu, obie prawniczki znajdą się na planie najnowszego filmu Borysa Lankosza „Ciemno, prawie noc”. Za licytowane przedmioty otrzymane od wspomnianych darczyńców Fundacja zebrała pokaźną kwotę, która w całości zostanie przekazana beneficjentom.
Była to pierwsza tego typu impreza zorganizowana w całości przez Fundację Prokuratorów i Pracowników Prokuratury im. Ireny Babińskiej, przy istotnym wsparciu Rady Głównej Związku Zawodowego Prokuratorów i Pracowników Prokuratury RP. Dostarczyła wielu pozytywnych doświadczeń. Nie będzie zapewne ostatnią, gdyż planowane są kolejne, jak zapowiedział jej pomysłodawca i spiritus movens całości, członek Rady Fundacji, prokurator Paweł Kaliszczak, bawiący gości przez cały wieczór jako konferansjer.
Więcej:"Dwie prawniczki na planie nowego filmu Borysa Lankosza"- Wyborcza.pl [6.02.2015]