Kongres Prawa Medycznego, pod patronatem OIRP w Krakowie, ORA w Krakowie, Naczelnej Izby Lekarskiej, Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych, Rzecznika Praw Obywatelskich, Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie i Medycznego Centrum Kształcenia Podyplomowego UJ to wydarzenie cieszące się od lat uznaniem środowiska naukowego i prawników praktyków. Co rok skupia w Krakowie ok. 300 osób reprezentujących zawody medyczne i prawnicze. W grudniu 2015 roku w Krakowie odbył się IV już Kongres Prawa Medycznego i - podobnie jak poprzednie edycje - spotkał się z ogromnym zainteresowaniem.
Po raz pierwszy czynny udział w wydarzeniu wziął przedstawiciel Biura Rzecznika Praw Pacjenta – Mariusz Mamczarek, który przedstawił dorobek oraz zamierzenia Rzecznika na najbliższe lata, wskazując na zamiar aktywnego uczestniczenia rzecznika w postępowaniach cywilnych o zadośćuczynienie. Wśród prelegentów nie zabrakło także prof. dr hab. Andrzeja Zolla, który omówił temat prawa do odmowy wykonania świadczenia zdrowotnego niezgodnego z sumieniem, oraz prof. Jerzego Stępnia, byłego Prezesa Trybunału Konstytucyjnego. Podczas tej edycji koncentrowano się na omówieniu problematyki dóbr osobistych pacjentów, lekarzy i szpitali. Wykład wprowadzający wygłosił SSO Paweł Szewczyk, a następnie mec. Jolanta Budzowska przybliżyła zgromadzonym problematykę naruszeń dóbr osobistych pacjenta oraz przysługującego wówczas zadośćuczynienia. Jej rozważania dotyczyły m.in. kwestii adekwatnego związku przyczynowego, osób bezpośrednio i pośrednio poszkodowanych na gruncie kodeksu cywilnego oraz kontrowersyjnego w doktrynie i orzecznictwie zagadnienia - możliwości uzyskania zadośćuczynienia przez osoby bliskie pacjenta na podstawie art. 24 k.c. w związku z 448 k.c. Kolejne wystąpienie mec. Anny Kordylewskiej oraz Marty Borówki traktowało o ochronie dóbr osobistych lekarzy. Prelegentki w swojej prezentacji zwróciły uwagę m.in. na problem związany z krytyką lekarzy w Internecie. Ostatni wykład dotyczący tej tematyki, tym razem dotyczący ochrony dóbr osobistych szpitala, wygłosili - mec. Monika Kurbiel i mec. Dominik Burek.
Czwarta edycja Kongresu pozwoliła również na debatę na temat szeroko dyskutowanego w Polsce problemu limitowania oraz finansowania świadczeń zdrowotnych. Mec. Grzegorz Glanowski skupił się na omówieniu finansowania przez NFZ nadwykonań świadczeń zdrowotnych w oparciu o aktualne orzecznictwo. O współfinansowaniu świadczeń zdrowotnych przez pacjenta mówił natomiast mec. Tomasz Pęcherz. Ostatnim wykładem podczas dwudniowego IV Kongresu Prawa Medycznego był wykład dr. Roberta Śliwy - ,,Prawno-fiskalne konsekwencje realizacji umowy cywilnoprawnej na oddziale szpitalnym”.
Zainteresowanie, z jakim spotykają się kolejne edycje Kongresu Prawa Medycznego, świadczą o jego wysokim poziomie merytorycznym i trafności wybranej przez organizatorów formuły. Już dziś zatem można zanotować w kalendarzu, że w grudniu 2016 roku będzie miał miejsce piąty Kongres, tradycyjnie już w Auli Collegium Novum UJ w Krakowie.