Mec. Jolanta Budzowska na zaproszenie Rzecznika Praw Obywatelskich dr. Adama Bodnara uczestniczyła w dniu 19 stycznia 2017 roku w seminarium eksperckim na temat „Bezpieczeństwo pacjenta – prawo i praktyka”.
Debata dotyczyła błędów medycznych (zdarzeń niepożądanych) i tego, jak im zapobiegać. W dyskusji eksperci zwracali uwagę na źródło błędów, którym w polskich warunkach często są braki kadrowe i przemęczenie personelu. Zwracano też uwagę na fakt, że często można to wiązać ze złą organizacją funkcjonowania szpitala, w którym dyrekcja doprowadza do wielogodzinnej pracy non- stop specjalistów z deficytowych dziedzin medycyny.
Przedstawicielka Ministerstwa Zdrowia zaprezentowała założenia planowanej ustawy o jakości i bezpieczeństwie pacjenta, która miałaby wejść w życie od 1 lipca 2019 r.
Eksperci byli zgodni, że aby skutecznie zapobiegać błędom medycznym w szpitalach i innych podmiotach leczniczych, należy m.in. wprowadzić skuteczny system monitorowania zdarzeń niepożądanych, prowadzić analizę mechanizmów, który doprowadziły do błędu lekarza lub pielęgniarki, a następnie wyciągać wnioski na przyszłość i wdrażać zalecenia.