Nasza kancelaria postanowiła wystąpićw interesie pacjentów z interwencją w sprawie wysokich opłat pobieranych przez placówki medyczne za wydawanie kserokopii dokumentacji medycznej poświadczonej za zgodność z oryginałem.
Zwróciliśmy się do Rzecznika Praw Pacjenta o zajęcia stanowiska w przedmiotowej kwestii oraz ewentualne wszczęcie postępowań w sprawie praktyk naruszających zbiorowe prawa pacjentów.
Maksymalne stawki za udostępnianie dokumentacji medycznej zostały określone w art. 28 Ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta.
Szpitale z różnych regionów Polski interpretują jednak przepisy na swoją korzyść, w ocenie kancelarii BFP - nieprawidłowo.
Problem w tym, że stawka maksymalna za 1 stronę dokumentacji uzależniona jest od sposobu powielenia dokumentacji. I tak:
- stawka 0,002 przeciętnego wynagrodzenia (obecnie około 8,11 zł) jest pobierana od 1 strony wyciągu lub odpisu dokumentacji medycznej;
- stawka 0,0002 przeciętnego wynagrodzenia (obecnie około 0,81 zł) jest pobierana od 1 strony kopii dokumentacji medycznej;
- stawka 0,004 przeciętnego wynagrodzenia (obecnie około 16,22 zł) jest pobierana od udostępnienia dokumentacji medycznej na elektronicznym nośniku.
W praktyce jednak podmioty udzielające świadczeń zdrowotnych rozszerzają stosowanie wyższej stawki przewidzianej za udostępnienie odpisu lub wyciągu, tj. 0,002 przeciętnego wynagrodzenia na udostępnianie pacjentom lub wnioskodawcom kopii potwierdzonych za zgodność z oryginałem, czyli dziesięć razy więcej, niż przewiduje ustawa jako opłatę maksymalną za wydanie kopii.
Nie można uznać takiego postępowania za prawidłowe, bowiem przepis art. 28 u.p.p. wyraźnie wprowadził podział między stawką dla odpisów i wyciągów oraz stawką dla kopii.
Zgodnie z interpretacją Rady Języka Polskiego istnieje zasadnicza różnica w sposobie sporządzenia kopii i odpisu: „(…) kopia jest wiernym odtworzeniem oryginału (np. w przypadku dokumentów jest to zgodność nie tylko z treścią oryginału, ale również zachowanie takiego samego układu graficznego), inaczej jest to dokładne powtórzenie czegoś, np. poprzez „skserowanie”, o tyle odpis dokumentu odnosił się będzie do przepisania tekstu oryginalnego z wiernym zachowaniem zgodności co do treści tego tekstu z tekstem oryginalnym”.
Także projekt nowelizacji Ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta oraz niektórych innych ustaw z dnia 15 lipca 2016 roku w art. 1 wprowadza definicje legalne tych sposobów powielenia dokumentacji: „9) odpis – dokument wytworzony przez przepisanie tekstu z oryginału dokumentacji medycznej z wiernym zachowaniem zgodności co do treści z oryginałem; 10) kopia – dokument wytworzony przez dokładne odwzorowanie treści i formy oryginału dokumentacji medycznej”.
Potwierdzenie kopii za zgodność z oryginałem nie skutkuje „przekształceniem się” kopii w odpis.
Miejmy nadzieję, że złożony wniosek odniesie zamierzony skutek i będzie stanowić początek normalizacji stawek za udostępnienie dokumentacji medycznej.
Gdy dokumentacja liczy kilkaset stron, zawyżone opłaty za wydanie kserokopii dokumentacji medycznej potwierdzonej za zgodność z oryginałem, może być poważną przeszkodą w dochodzeniu przez pacjentów odszkodowania za błąd medyczny.
Zespół Kancelarii BFP