Uczestnicy stanęli przed zadaniem napisania pism procesowych, zarówno dla strony pozwanej jak i powodowej. Prace zostały ocenione, a 4 najlepsze drużyny przeszły do etapu rozpraw eliminacyjnych.
Rozprawy eliminacyjne odbyły się 5 listopada 2022r. w Krakowskich liceach, w V LO im. Augusta Witkowskiego i w III Społecznym Liceum Ogólnokształcącym STO im. Juliusza Słowackiego i dotyczyły kazusu z zakresu Prawa cywilnego, który wcześniej rozwiązywali. W składach sędziowskich zasiadali sędziowie zawodowi ze stowarzyszenia Iustitia: Monika Szczepaniec - Czech i Izabela Fountoukidis oraz studenci 3 roku Prawa na Uj. Odbyły się dwie rozprawy, a z każdej z nich wyłoniono drużynę zwycięską na podstawie umiejętności argumentacji, poprawności merytorycznej i reakcji na nowe informacje.
Finaliści konkursu wzięli udział w symulowanym procesie karnym, przeprowadzonym na podstawie kazusu o Szymonie Domyślnym oskarżonym o przestępstwo z art. 156 kk. Finał odbył się w Sali sądowej Okręgowej Izby Radców Prawnych w Krakowie. Uczestników oceniał „sąd”, w nietypowym, 4 osobowym składzie. Członkami składu sędziowskiego byli: Prof. dr. hab. Włodzimierz Wróbel, Mec. Jolanta Budzowska, Sędzia SO w Krakowie Dariusz Mazur oraz dr. hab. Tomasz Sroka.
Rolę prokuratorów odegrali Paweł Brożek (III LO) i Michał Chochorek (V LO), z kolei w obrońców wcielili się Joanna Szlachetka (V LO) i Szymon Woźny (V LO), oskarżonego odegrał (bardzo przekonująco) Franciszek Rychlak (V LO w Krakowie). Rozprawa rozpoczęła się od odczytania aktu oskarżenia przez prokuraturę. Następnie oskarżyciel miał czas na zadanie pytań oskarżonemu. Potem pytania zadawała obrona, a na koniec jeszcze sędziowie. Zarówno prokurator jak i obrońca wygłosili mowy podsumowujące linię argumentacyjną swojej strony i rozprawa została zamknięta.
Po ponad godzinnym procesie, skład sędziowski udał się na naradę. Wyniki zostały ogłoszone po naradzie, przed publicznością i stronami postępowania. Oskarżony został uznany za winnego, jednak sędziowie ogłosili, że zwycięzcą konkursu zostaje obrona, ze względu na świetną mowę obrończą i podniesione w niej argumenty, które nie spotkały się z repliką od prokuratury. Po ogłoszeniu werdyktu, przyszedł czas na wręczenie nagród zwycięzcom, Joannie Szlachetce i Szymonowi Woźnemu. Otrzymali oni nagrodę sponsorowaną przez Kancelarię BFP radcowie prawni.
Serdecznie Gratulujemy zwycięzcom jak i uczestnikom oraz życzymy dalszych sukcesów na przyszłej ścieżce kariery prawniczej!