W dniach 1-2 grudnia odbyła się w Krakowie kolejna, już 11. edycja Kongresu Prawa Medycznego, który od pierwszej edycji współorganizuje mec. Jolanta Budzowska jako członkini Rady Programowej.
Jak co roku podczas tego prestiżowego wydarzenia w Krakowie spotkali się medycy i czołowi polscy prawnicy zajmujący się problematyką ochrony zdrowia i błędów medycznych, by dyskutować o najbardziej gorących zagadnieniach nurtujących środowisko.
W programie znalazła się m.in.: debata o „no fault”, czyli o tym, jak pogodzić lekarzy, którzy chcą pracować bez presji odpowiedzialności karnej, poszkodowanych pacjentów, oczekujących na odszkodowanie za szkodę na zdrowiu i wszystkich tych, którym zależy na poprawie jakości świadczeń leczniczych.
W dobie toczącej się w Polsce dyskusji o tym, czy rekompensaty dla pacjentów nie powinny być ustalane w formie zryczałtowanej, niezwykle interesujące okazało się sięgnięcie do doświadczeń innych krajów.
Zasady działania hiszpańskiego systemu Baremo zrelacjonowała adwokat Ana Romero Porro Prezes The Pan-European Organisation of Personal Injury Lawyers (Peopil: Pan-European Organisation of Personal Injury Lawyers) - europejskiego stowarzyszenia prawników zajmujących się odszkodowaniami za utratę życia i zdrowia.
Kongres swoją wyjątkowość zawdzięcza nietuzinkowym wykładowcom: adwokatom, radcom prawnym, prokuratorom, biegłym z zakresu medycyny, naukowcom, mediatorom, zarządzającym podmiotami leczniczymi i przedstawicielom urzędów i stowarzyszeń - praktykom, którzy są najbliżsi prawdziwego życia i prawdziwych problemów: zarówno tych, z którymi mierzą się na co dzień lekarze wykonujący zawód, jaki i tych, którym muszą stawić czoła pacjenci.
Takie też tematy, aktualne i „blisko życia” znalazły się i w tegorocznym programie Kongresu, a wykład otwierający na temat: „Wpływ „wyroku” TK z 22.10.2020 r. na sytuację pacjentki oraz sytuację prawną lekarza udzielającego jej świadczeń zdrowotnych”. wygłosiła Wicemarszałek Senatu, Pani Gabriela Morawska-Stanecka.
Patronat na Kongresem objęli: Rzecznik Praw Obywatelskich, Rzecznik Praw Pacjenta, JM Rektor UJ, Prezes Naczelnej Izby Lekarskiej oraz dziekani Okręgowa Izba Radców Prawnych w Krakowie i Okręgowa Rada Adwokacka w Krakowie. Wszystkim patronom, wykładowcom i uczestnikom serdecznie dziękujemy za to niezwykłe, dwudniowe spotkanie.