Gabriela Lenarczyk

Kiedy dorasta się w domu pionierskiego radcy prawnego zajmującego się odszkodowaniami za błędy medyczne, a wokół piętrzą się stosy książek o tematyce prawniczej i medycznej, nie sposób nie “połknąć bakcyla”. Od najmłodszych lat miałam okazję uczestniczyć w rozprawach sądowych i poznać zawód pełnomocnika procesowego od podszewki, dzięki czemu moja pasja mogła się rozwinąć i poprowadzić mnie przez studia na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz London School of Economics.

Podczas studiów w Anglii zaintrygowała mnie problematyka zagadnień bioetycznych, a w szczególności kwestie, którymi zajmuje się nie tylko etyka medyczna, ale także prawo: zagadnienia najbardziej kontrowersyjne, szczególnie w kontekście autonomii pacjenta.

Bioetyką zajmuję się jednak głównie w sferze badaniach naukowych, a moim codziennym priorytetem jest praca w zespole specjalizującym się w sprawach z zakresu szkód na osobie w kancelarii Budzowska Fiutowski i Partnerzy. Radcowie Prawni. Dołączyłam do niego asystując przy prowadzeniu sprawy poszkodowanych pasażerów i awaryjnego lądowania Boeinga 767 (LOT016). To doświadczenie pokazało, że tworzymy skuteczną grupę prawników, która sprawnie zajmuje się sprawami wymagającymi nie tylko wiedzy, ale także umiejętności współpracy międzynarodowej.

Jestem aktywnym członkiem PEOPIL (Pan-European Organisation of Personal Injury Lawyers) i jej grupy Młodych Prawników, a także od niedawna organizacji AAJ (American Association for Justice), organizacji prawniczych, których głównym celem jest dzielenie się wiedzą i doświadczeniem w dziedzinie szkód na osobie.
Dzięki wielomiesięcznym praktykom w takich kancelariach prawnych jak Stewarts Law czy Slater and Gordon mam także dobrą orientację w dziedzinie brytyjskiego prawa medycznego.

Dyplom ukończenia studiów prawniczych na Uniwersytecie Jagiellońskim uzyskałam w 2018 roku, obecnie jestem doktorantką Centrum Prawa Nowych Technologii Instytutu Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk.