W Krakowie w dniach 4-5 grudnia, zakończył się I Kongres Prawa Medycznego. Obrady, jakie toczyły się we wspaniałych wnętrzach auli Collegium Novum UJ, otworzył pierwszego dnia Rektor UJ JM Prof. dr hab. med. Wojciech Nowak.
Pierwszy wykład, wygłoszony przez prof. dr hab. Jerzego Stępnia, b. Prezesa Trybunału Konstytucyjnego, wprowadził uczestników w problematykę odpowiedzialności Państwa za decyzje dotyczące ochrony zdrowia obywateli. Kolejne panele pierwszego dnia obrad dotyczyły odpowiedzialności karnej personelu medycznego, prawnych aspektów zgonu i alternatywnych dróg dochodzenia roszczeń.
Drugi dzień poświęcony był przede wszystkim prawnym aspektom gospodarki lekami i wyrobami medycznymi, w tym także reklamie leków i odpowiedzialności cywilnej za szkodę wyrządzoną przez aparaturę medyczna. Kontrowersyjny temat funkcjonowania szpitali w oparciu o ustawę o działalności leczniczej stał się asumptem do ożywionej dyskusji na temat przekształcania szpitali i ryzyka ich upadłości, która zamknęła drugi i zarazem ostatni dzień Kongresu.
Dobór wykładowców, wśród których byli zarówno teoretycy prawa i medycyny, jak i praktycy – prokuratorzy, sędziowie, adwokaci i radcowie prawni, lekarze, biegli i członkowie Wojewódzkich Komisji do Spraw Orzekania o Zdarzeniach Medycznych, gwarantował pluralizm poglądów i wielopłaszczyznową analizę dyskutowanej problematyki. Do grona wykładowców zostali zaproszeni także radcowie prawni z kancelarii Budzowska Fiutowski i Partnerzy: mec. Jolanta Budzowska i mec. Benedykt Fiutowski. W Kongresie uczestniczyło około dwustu słuchaczy. Zorganizowało go Polskie Towarzystwo Prawa Medycznego.