W dniu 25 września 2013 roku, w Ministerstwie Gospodarki odbyło się inauguracyjne posiedzenie Zespołu do spraw systemowych rozwiązań w zakresie polubownych metod rozwiązywania sporów gospodarczych, ułatwiających wykonywanie działalności gospodarczej, którego członkiem jest Mecenas Benedykt Fiutowski. Przewodniczył mu wicepremier, minister właściwy ds. gospodarki Janusz Piechociński, który przedstawił cele oraz nakreślił wizję i oczekiwania dotyczące prac zespołu.
Pomysł stworzenia Zespołu jest wspólnym projektem Ministerstwa Gospodarki i Ministerstwa Sprawiedliwości, dlatego w posiedzeniu uczestniczył także Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości.
W skład 24 - osobowego zespołu weszli wybitni praktycy i teoretycy prawa, eksperci zajmujący się m.in. rozstrzyganiem sporów gospodarczych, konsultanci, mediatorzy, reprezentanci samorządu adwokackiego i radcowskiego oraz osoby zaangażowane w popularyzację i rozpowszechnianie mediacji.
Podkreślenia wymaga fakt, iż osoby tworzące zespół, to w przeważającej mierze praktycy, których doświadczenie pozwoli stworzyć rekomendację zmian w prawie, opartą o ich spostrzeżenia i praktyczną znajomość problemów związanych z alternatywnymi metodami rozwiązywania sporów. Pozwoli to na stworzenie przepisów, które upowszechnią ten sposób rozwiązywania konfliktów.
Zespół będzie obradował podczas regularnych spotkań w Ministerstwie Gospodarki w Warszawie.
Mediacje w sprawach cywilnych – w tym w sprawach gospodarczych, wprowadzono do polskiego porządku prawnego ustawą z dnia 28 lipca 2005 roku – o zmianie ustawy Kodeks Postępowania Cywilnego oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. 172, poz. 1438, z późn. zm.), która weszła w życie 10 grudnia 2005 roku. Ustawa była wykonaniem zaleceń zawartych w rekomendacjach Rady Europy, w szczególności – rekomendacji Rady Europy z dnia 18 września 2002 roku, dotyczącej mediacji w sprawach cywilnych.
Jednak wbrew oczekiwaniom, mediacje nie zyskały w Polsce tak dużej popularności jak w krajach Europy Zachodniej. Dlatego głównym celem powołanego Zespołu, jest diagnoza obecnej sytuacji w zakresie mediacji w sprawach gospodarczych oraz diagnoza polskiego rynku. W oparciu o tę diagnozę, zespół wypracuje metody pozwalające na rozpowszechnienie i popularyzację mediacji. Przyczyni się to z jednej strony do dociążenia sądów, które obecnie prowadzą wiele spraw między przedsiębiorcami, a spory między nimi ciągną się latami. Z drugiej strony – mediacje są szansą dla samych przedsiębiorców – po pierwsze pozwalają na dużo szybsze rozwiązanie konfliktu, po drugie – dają możliwość dalszej współpracy między danymi przedsiębiorcami, co z kolei rodzi pozytywny efekt ekonomiczny dla państwa.