OIRP w Krakowie objęła patronatem III już Kongres Prawa Medycznego, jaki w tym roku odbył się w dniach 4-5 grudnia 2014 roku. Wydarzenie, organizowane corocznie przez Polskie Towarzystwo Prawa Medycznego we współpracy z Okręgową Izbą Lekarską w Krakowie, cieszy się zasłużoną renomą i zainteresowaniem zarówno środowiska lekarskiego oraz prawników zajmujących się sprawami z zakresu opieki zdrowotnej. W tym roku wykłady dotyczyły m.in. praktycznych zagadnień rodzących szereg problemów w trakcie procesu leczenia, w tym klauzuli sumienia w aspekcie praw pacjenta i personelu medycznego w zderzeniu z obowiązkami szpitala oraz postępowania z pacjentem ubezwłasnowolnionym w praktyce szpitalnej. Mec. Anna Kordylewska mówiła o podejściu lekarzy do pacjenta ubezwłasnowolnionego i konfliktach na linii pacjent-opiekun, a kwestię zgody zastępczej zreferował w swoim wystąpieniu Sędzia Paweł Szewczyk.
Nowatorskimi zagadnieniami poruszonymi przez wykładowców była kwestia wpływu tzw. „polityki szczerości” na roszczenia cywilnoprawne pacjentów. Na pytanie, czy przeprosiny skierowane do pacjenta w przypadku niepowodzenia w leczeniu zmniejszają stopień jego niezadowolenia i frustracji, a w konsekwencji minimalizują ryzyko wystąpienia z roszczeniem odszkodowawczym, w swoim wystąpieniu starał się znaleźć odpowiedź Michał Ryszard Wysocki mediator sądowy, reprezentujący Instytut Allerhanda.
Cały blok konferencji poświecony został dokumentacji medycznej, gdzie m.in. mec. Tamara Zimna mówiła o aspekcie uprawnień kontrolnych NFZ, jak i poruszono znaczenie utrwalania procesu leczenia pacjenta na nośnikach elektronicznych dla postępowania dowodowego w sprawach o błąd medyczny.
Mec. Jolanta Budzowska, członkini Komisji Praw Człowieka przy KRRP, wygłosiła wykład na temat: „Prawa pacjenta a prawa człowieka”. Z szeregu orzeczeń Europejskiego Trybunału Praw Człowieka należy wyprowadzić wniosek, że uchybienia niektórym prawom pacjenta skutkują jednoczesnym naruszeniem praw człowieka, bowiem główne problemy prawne, z jakimi mierzą się pacjenci, dotyczą przede wszystkim tak ważnych aspektów leczenia, jak podmiotowość pacjenta i jego świadome uczestnictwo w procesie leczenia, jak również przewlekłości postępowań sądowych i realnych możliwości egzekwowania praw pacjentów oraz roszczeń związanych ze szkodami na osobie.
Na Kongresie zaprezentowano także wyniki działalności Wojewódzkich Komisji ds. Orzekania o Zdarzeniach Medycznych za dwa pierwsze lata ich funkcjonowania na podstawie danych statystycznych z komisji małopolskiej, a także omówiono projekt nowelizacji przepisów regulujących działalność tych podmiotów.
Ponieważ Kongres ma charakter cykliczny, warto już dziś zarezerwować sobie dwa dni na początku grudnia 2015 r. tak, aby nie stracić szansy na udział w tak ważnym i interesującym wydarzeniu dla wszystkich prawników zainteresowanych problematyką prawa medycznego, jakim jest krakowska konferencja.