W dniach 13-16 czerwca 2019 roku w Paryżu odbył się kongres Jurismus International - stowarzyszenia młodych prawników pracujących w kancelariach zrzeszonych w Eurojuris International - grupie 650 firm prawniczych z całej Europy.
Tegoroczne spotkanie, w którym z ramienia kancelarii wziął udział aplikant radcowski Kamil Kania, koncentrowało się przede wszystkim na wpływie nieustannie postępującej informatyzacji społeczeństwa na świadczenie usług prawnych.
Na przestrzeni trwającego cztery dni wydarzenia, jego uczestnicy mieli okazję wysłuchać szeregu wykładów dotyczących sposobów maksymalizacji efektywności pracy przy użyciu nowoczesnych technologii.
Organizatorzy zadbali o zróżnicowanie poruszanych przez prelegentów tematów, które w żadnym razie nie ograniczały się do czysto prawniczej perspektywy. Świetnym tego przykładem może być wykład, który poprowadziła Marie Potel-Saville, założycielka i dyrektor generalny firmy Amurabi, zajmującej się wprowadzaniem w życie mechanizmów zapewniających zgodności działalności organizacji z regulacjami prawnymi (ang.: compliance) w drodze interaktywnych, multimedialnych prezentacji. Nieszablonowy, a zarazem angażujący odbiorcę sposób prezentacji regulacji prawnych, okazuje się bowiem narzędziem pozwalającym na rzeczywistą implementację szeregu procedur, dzięki przystępnemu i zrozumiałemu sposobowi ich przedstawienia kadrze zarządzającej wyższego szczebla.
Autorem nie mniej interesującej prelekcji był Pierre Lasvigne, współzałożyciel i dyrektor ds. technologii firmy Seraphin.legal zajmującej się tworzeniem cyfrowych narzędzi wspomagających pracę prawników. Prowadzony przez niego wykład koncentrował się na możliwościach zastosowania baz danych typu blockchain (znanych m.in. z kreowania bitcoinów) do procesu prowadzenia negocjacji, zawierania umów, a następnie ich realizacji przy jednoczesnym maksymalnym zabezpieczeniu przepływu danych i częściowej automatyzacji podejmowanych decyzji. W tym kontekście nie sposób nie wspomnieć o wykładzie, który wygłosił Jacques Levy Vehel, współzałożyciel i dyrektor generalny Case Law Analytics, prezentując – oparty o możliwości działania sztucznej inteligencji – model przewidywania rozstrzygnięć sądów w określonych kategoriach spraw, na podstawie wprowadzanych do programu danych.
Pobyt w jednej z najbardziej znanych metropolii na świecie nie mógł jednak ograniczyć się wyłącznie do uczestnictwa w wykładach. Młodzi prawnicy mieli okazję zwiedzić między innymi Palais de Justice - zespół budynków od początku istnienia stanowiący siedzibę najważniejszych organów wymiaru sprawiedliwości we Francji, a także znane zabytki znajdujące się w ścisłym centrum miasta. Czas ten uczestnicy spotkania poświęcili również na nawiązywanie nowych znajomości, połączonych z wzajemną wymianą własnych doświadczeń, a co za tym idzie - budową perspektyw przyszłych kontaktów na płaszczyźnie zawodowej.