„Dwa lata od wypadku samolotu Boeing – LOT nr 016. Pasażerowie dochodzą roszczeń przed sądem w Stanach Zjednoczonych Ameryki”
Grupa ponad stu pasażerów podróżujących na pokładzie samolotu Boeing Polskich Linii Lotniczych LOT nr 016 z Newark do Warszawy w dniu 1 listopada 2011 roku dochodzi roszczeń przed sądami w Chicago i, wkrótce również, w Nowym Jorku. Przypomnijmy, że samolot, z około 230 osobami na pokładzie, lądował awaryjnie po nieudanej próbie wysunięcia podwozia. Celem procesu jest uzyskanie rekompensaty za cierpienia psychiczne pasażerów w związku z wypadkiem.
Samolot Boeing 767-300 o numerze rejestracyjnym SP-LPC odbywał lot z Newark w stanie New Jersey do Warszawy, kiedy doszło do awarii systemu kontroli lądowania. Pierwsze informacje o awarii dotyczyły wycieku w systemie hydraulicznym, która to usterka uniemożliwiła wysunięcie się podwozia. Załoga podjęła próby wdrożenia systemu awaryjnego lądowania, który zawiódł. Państwowa Komisja Badania Wypadków Lotniczych przygotowała wstępny raport, który sugerował, że przyczyną usterki systemu awaryjnego był wybity bezpiecznik w obwodzie elektrycznym, co jednak nie zostało w żaden sposób zasygnalizowane załodze przez system, ani informacja na ten temat nie została uwzględniona na tzw. liście kontrolnej.
Wielu z pasażerów podróżujących na pokładzie samolotu Boeing doznało ciężkich urazów psychicznych utrzymujących się do chwili obecnej. Uszczerbki psychiczne niektórych pasażerów są tak poważne, że zachodzi obawa, iż nie będą w stanie podróżować samolotem w przyszłości. U dużej grupy pasażerów, dla których zdarzenie było niezwykle traumatyczne, zdiagnozowano zespół stresu pourazowego, który wywiera bardzo negatywny wpływ na różne dziedziny ich życia.
Brytyjska Kancelaria Stewarts Law, Kancelaria Wisner Law Firm z siedzibą w Chicago, USA oraz Kancelaria Budzowska Fiutowski i Partnerzy. Radcowie Prawni z siedzibą w Krakowie złożyły w dniu 6 listopada 2012 roku przed sądem w Chicago pozew w imieniu pasażerów przeciwko producentowi samolotu, Boeing, i firmie Mach II z siedzibą w New Jersey. Grupa powodów występuje również z powództwem przeciwko firmie Mach II przed sądem w Nowym Jorku.
Z uwagi na dwuletni okres przedawnienia, kończący się z początkiem listopada tego roku, mija czas dla pasażerów podróżujących samolotem Boeing PLL LOT nr 016 na wystąpienie z pozwem przed sądami amerykańskimi. Pełnomocnicy wskazują zatem na możliwość dołączenia się zainteresowanych pasażerów do grupy powodów i wystąpienia z roszczeniami. Po upływie dwóch lat od zdarzenia, z uwagi na przedawnienie roszczeń, nie będzie możliwe przyłączenie się do pozwu.