Szczepienie przeciwko Covid-19: obowiązek czy wybór? Komentarz mec. J. Budzowskiej
W najbliższych dniach koncerny Pfizer i BioNTech przedstawią dane dotyczące bezpieczeństwa szczepionki przeciwko Covid-19. Amerykańska firma Moderna już deklaruje 95% skuteczności dla opracowanego składu. Z kolei ponad 50% Polaków nie zdecydowałoby się na szczepienie. Czy wobec tego stanie się ono obowiązkiem?
Według konstytucji i prawa unijnego, zainteresowany musi wyrazić zgodę na leczenie. Epidemiolog, prof. M. Czech przychyla się do idei nałożenia obowiązku na osoby pełnoletnie, co wymusza wyjątkowa sytuacja epidemiczna.
Mec. Budzowska zaznacza: - Jeśli szczepionki uzyskają rejestrację, czyli zostaną zgodnie z prawem dopuszczone do obrotu, to nie ma mowy o „niepewnej” szczepionce. Jak każdy produkt leczniczy będą musiały wcześniej zostać przebadane pod kątem bezpieczeństwa i skuteczności.
W myśl art. 5 ust. 1 Ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi osoby przebywające na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej są obowiązane na zasadach określonych w ustawie m.in. do: poddawania się szczepieniom ochronnym. Jeśli więc zostanie na określoną grupę osób taki obowiązek, to nie widzę pola do polemiki. Pamiętajmy jednak, że w Polsce nadal nie jest rozwiązany problem odpowiedzialności za niepożądany odczyn poszczepienny (NOP) – w mojej opinii odpowiedzialność za takie powikłania w przypadku szczepień obowiązkowych powinien ponosić na zasadzie ryzyka Skarb Państwa.
Wprowadzenie obowiązkowych szczepień, o ile rząd zdecyduje się na taki krok, musi być poprzedzone kampanią edukacyjną. Strateg komunikacji w ochronie zdrowia, A. Gołębicka przekonuje, że rzetelne informowanie spowoduje większe zrozumienie korzyści ze szczepień, a wówczas nie trzeba już będzie do nich zmuszać – Polacy zaszczepią się z własnej woli.