Rekompensaty za błędy medyczne niższe niż w sądach- Dziennik Gazeta Prawna 16.01.2024
Obecna Minister Zdrowia stoi pod ścianą, bo obowiązują przepisy o świadczeniu kompensacyjnym za zdarzenie medyczne, których jednak od daty ich wejścia w życie we wrześniu 2023 r. nie można stosować, bo wraz z ustawą – co jest standardem legislacyjnym – nie opublikowano rozporządzenia wykonawczego.
Na wydanie rozporządzenia czeka Rzecznik Praw Pacjenta, do którego wpłynęło już kilkadziesiąt wniosków. Czekają pacjenci, którzy z jednej strony po 6 grudnia nie mogą już składać wniosków do Wojewódzkich Komisji do Spraw Orzekania o Zdarzeniach Medycznych, a z drugiej - nie wiedzą czy warto ubiegać się o świadczenie kompensacyjne, bo nie wiadomo, na jaką kwotę mogą liczyć. Faktycznym funkcjonowaniem pozasądowej ścieżki dochodzenia roszczeń są też zapewne zainteresowane szpitale, bo świadczenie kompensacyjne ma odciążyć ich budżety – będzie finansowane w głównej mierze ze składki zdrowotnej, przez Skarb Panstwa.
Mecenas Jolanta Budzowska: "Jestem ostrożna w optymizmie co do tego, czy pozasądowa ścieżka dochodzenia roszczeń odciąży sądy. Uważam, że to będzie godna rozważenia propozycja tylko dla nielicznej grupy poszkodowanych pacjentów i członków rodzin zmarłych pacjentów." Czytaj więcej.